CHILDREN
The fee is $1
6.00 per ONE HOUR lesson.
Basic materials will be provided. (Students can also
bring their own materials).

Payment is due at the beginning of each
lesson.

If paying by cash, please bring the exact amount as many
times I do not have the exact money for change.
The Fee
Please Note:
I assume that most students will attend one session once a week. Their total cost for
one session will be $16.00. In this way, each customer is spending $16.00 a week.

If you would like to only attend once every two weeks then you are only responsible
for paying on the week that you have attended.
Family Discount
If you have two children attending, the additional sibling can go for only $8.00.
If you have three children attending, the third child can go for $6.00.
After that each additional child attending can attended for $6.00
 (provided all
children attend at the same time).

If all of the children except for 1 are absent, the fee would be 16 dollars for the one
child who attends.
If all of the children except for 2 are absent, then the fee would be 16 dollars for the
one child and 8 dollars for the second who attended.

Please note that this discount only applies within a single family (ex: friends of your
child or cousins for does not apply).
Main page
BREAKDOWN (within a one week time frame)
1 CHILD, 1 LESSON = $16.00
2 CHILDREN, 1 LESSON (1st child)$16.00 + (2nd child)$8.00 = $24.00
3 CHILDREN, 1 LESSON (1st child)$16.00 + (2nd child)$8.00 + (3rd child)$6.00 = $30.00
4 CHILDREN, 1 LESSON (1st child)$16.00 + (2nd child)$8.00 + (3rd child)$6.00 + (4th child)$6.00 = $36.00
Please compare my prices to any of my competition!